Platformy wymiany walut, czym są?

Platformy wymiany walut, czym są?

Ludzie bez problemu poruszają się po zasobach internetu, sieć nie dla nich żadnych tajemnic. Dlatego też, coraz większa liczba osób decyduje się zarządząc swoimi finansami właśnie z poziomu Internetu. Dla wielu osób oczywiste jest, że mają dostęp do swojego konta bankowego właśnie w internecie. Przelewy, płatności, sprawdzanie salda, wszystko to robią za pomocą jednego lub dwóch kliknięć w komputerze czy na telefonie. Popularność zdobywa również wymiana walut w sieci. Można jej dokonywać w kantorach internetowych i na platformach wymiany walut.

Czym jest zatem taka platforma, jak wymienia się na niej walutę i czy warto?
Platforma wymiany walut to nic innego jak strona, na której możemy dokonywać wymiany walut między sobą. Między sobą, czyli między użytkownikami tejże platformy. Platformy najczęściej dotyczą najpopularniejszych walut. Więc jeżeli ja mam na wymianę złotówki a ktoś chce wymienić euro właśnie na moją walutę, mogę się z nim wymienić właśnie za pośrednictwem takiej platformy wymiany walut. Najczęściej wymiana walut na platformie polega na wystawieniu własnej waluty i czekaniu aż zgłosi się po nią osoba chętna czyli zamknie transakcję.

Zalety
Do głównej zalety platformy wymiany walut należy fakt, iż kursy na niej są o wiele niższe. Ponieważ klienci spotykają się na granicy, po środku. Nie ograniczają ich kursy kantorów czy banków. Platformy jedynie pobierają niewielką prowizję od transakcji, więc klienci wiele nie tracą.

Wady
Platformy mają również swoje wady, które dla niektórych osób mogą być decydujące przy decyzji wymiany wybranej waluty. Największą wadą jest czas. W porównaniu do kantoru online, gdzie pieniądze można wymienić natychmiastowo, na platformie dzieje się to dopiero wtedy kiedy znajdzie się tzn. „klient”. Jednak dla osób, które nie potrzebują waluty od razu, jest to dobry sposób na wymianę ponieważ można na niej zaoszczędzić więcej niż w kantorze (szczególnie jeżeli nie chcemy wymieniać dużych sum pieniędzy).

Drugą dość poważną wadą jest fakt, iż na platformach dostępne są jedynie najpopularniejsze waluty. Wynika tak z tego względu, iż platformy mogą utrzymać się na rynku jedynie kiedy będzie na nich ruch a ten będzie się tworzył jedynie przy najpopularniejszych kursach. Można zatem wysnuć wniosek, że platformy wymiany walut są dobrym sposobem na wymianę pieniędzy w szczególności dla osób, które wymieniają walutę ale nie potrzebują jej zaraz na swoim koncie a dodatkowo chcą wymienić ją na jedną z najpopularniejszych walut (np. euro czy funty). Powinniśmy jednak indywidualnie przemyśleć taką opcję wymiany walut, ponieważ może okazać się dla nas najodpowiedniejsza.
W dniu pisania artykułu strona kantorbox.pl wymienia następujące platformy społecznościowe na polskim rynku:

1. Trejdoo
2. WalutoBox
3. Walutami
4. TOPkantor
5. Walutomat
6. Amronet
7. Waluty Kokos
8. CurrencyFair

Największa w Polsce platforma tego typu to walutomat.pl, natomiast działająca w całej Europie to currencyfair.com.